fallback

Европейските инвеститори са спокойни за банките в България и Румъния

Повечето инвеститори смятат, че кризата в Гърция няма да има сериозно влияние върху двете страни

14:50 | 30.06.15 г. 17
Автор - снимка
Редактор

Не всички инвеститори възнамеряват да се отърват от българските и румънските си държавни облигации заради по-високия риск местните банки да бъдат повлияни от кризата в Гърция, коментира Bloomberg.

Докато гръцките банкови представителства в балканските страни са изправени пред недостиг на парични средства заради най-лошите нива на държавните ценни книжа за последните осем месеца, Union Investment Privatfonds GmbH и Rogge Global Partners Plc заявиха, че нямат намерение да променят участието си.

„Няма да продавам, а ще купувам, ако заразата настъпи сериозно“, каза Майкъл Ганске, който има български облигации с ниво overweight и румънски с неутрално ниво в портфейла си от 4 млрд. долара в Rogge Global в Лондон. Мерките на Европейската централна банка (ЕЦБ) за ограничаване на спада „ще предотвратят излизане на ситуацията извън контрол“, казва той.

Двете най-бедни страни членки на Европейския съюз (ЕС) са сред страните с най-нисък публичен дълг в съюза. Това означава, че правителствата могат да си позволят да подкрепят четирите представителства на гръцки банки в страните си, ако има такава нужда, казва Дмитри Баринов от Union Privatfonds, който притежава румънски държавни ценни книжа на ниво overweight и български облигации на ниво marketweight.

Други мениджъри са в по-сериозна отбранителна позиция, след като България бе принудена да спасява Корпоративна търговска банка и дъщерното ѝ дружество през миналата година. Royal Bank of Scotland Group Plc понижи категориите на двете страни до „продажба“ в понеделник.

Доходността по държавните ценни книжа на България на стойност 1,49 млрд. евро с падеж през септември 2024 г. се вдигна с 27 базисни пункта до 3,23%, най-високата стойност от година насам. Лихвеният процент отбеляза спад от 1 базисен пункт в сутрешната сесия в София. Доходността по румънския дълг със същия падеж остана почти без промяна на стойност от 3,02%, след като се повиши с 23 базисни пункта вчера.

Според данни на съответните централни банки четирите най-големи банки на Гърция държат около 28% от всички банкови активи в България и 12% в Румъния.

Поради това Андреас Рейн, мениджър в Uniqa Capital Markets GmbH във Виена, обмисля намаляване на участието си на двата пазара през следващите няколко дни.

„Краткосрочните прогнози се влошават“, казва Рейн, който управлява 470 млн. долара в активи в Uniqa. “Страните може да се изправят пред високи тегления на парични средства от депозитите, а спредовете на суверенните облигации да се разширят, което ще направи продажбата на новите евро облигации много по-трудна“.

Гърция затвори банките и наложите капиталов контрол в понеделник, мярка, която ще задълбочи рецесията в страната и рискува да я доведе до изход от еврозоната. Стъпката е в следствие на провала в преговорите с международните кредитори в петък и решението на ЕЦБ да замрази спасителната си програма към банковите институции в Гърция.

Балканските страни поставиха свои собствени ограничения. В понеделник Сърбия и Република Македония наложиха целеви капиталов контрол на изходящите потоци към Гърция. Румъния и България разчитат на съществуващите капиталови буфери и потенциални суап линии от ЕЦБ.

„Не очаквам голяма или дълготрайна зараза от Grexit в Румъния и България“, казва Баринов. „Техните централни банки имат достатъчно валутни резерви, за да защитят валутите си, а и нивата на държавните им дългове са изключително ниски“.

Всичко за Гърция четете тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:42 | 14.09.22 г.
fallback